Dobila sem priložnost, da sem januarja službeno v okviru projekta Inovativna učna okolja podprta z IKT, za 4 dni obiskala London. Naša obveznost je bila, da smo bili prisotni na sejmu BETT in se tam udeležimo predavanj oz. predstavitev, ki so nam jih pripravili organizatorji zgoraj omenjenega projekta. Nekateri smo bili med tistimi srečneži, da smo lahko obiskali in si ogledali eno izmed angleških (inovativnih šol). Seveda smo prisostovali tudi pouku. Ves ostali prosti čas smo lahko izkoristili po svoje. Nekateri so se pridružili organiziranim ogledom, me pa smo med prostim časom odšle po svoje po Londonu in videle ogromno londonskih znamenitosti. Zraven smo seveda poskrbele tako kot rečemo tudi za svojo dušo. 😉 Ker smo (ravnateljica Mojca, sodelavka Marjana in moja malenkost) službeni del poti v London že predstavile na eni izmed pedagoških konferenc tega tukaj ne bom predstavila, bom pa nanizala kar nekaj zanimivih utrinkov našega neslužbenega dela potepanja po Londonu.
Vse tokratne fotografije so narejene z mobilnim telefonom, saj sem mojega “zvestega spremljevalca” fotoaparat z vso opremo pustila doma. 😉
No, pa začnimo. 😉
Sreda, 23. januar 2019:
Naše zbirno mesto je bilo letališče Brnik. Po opravljenih vseh letaliških obveznostih smo ugotovile, da se lahko le še vkrcamo na letalo in se odpravimo novi dogodivščini naproti. Še nikoli nisem tako dolgo stala v vrsti kot tokrat oziroma iz ene vrste smo se premaknili v drugo vrsto in tako naprej vse do vrste kjer smo se vkrcali na letalo. Po pristanku letala na letališču Gatwick in po vseh opravljenih letaliških obveznostih smo se vkrcali na avtobus ter se odpeljali do hotela, ki je bil pri letališču Heathrow. Popoldan oz. večer smo imeli prost in me smo se seveda s podzemno železnico podale raziskovat en del Londona. Prvi stik s podzemno je bil malo čuden potem pa se vsega navadiš in naučiš in potovanje s podzemno postane mala malca. 🙂 Izstopile smo pri Westminstru ter raziskovale in si ogledovale okolico – Parlament, Big Ben (ki pa ga ovijajo zidarski odri, saj so ga takrat obnavljali), Westminstrska katedrala, sprehod do Buckingamske palače (kraljica se ni odzvala na moj klic 🙂 ), seveda obisk Hard Rock Cafe-ja (trgovine in ne restavracije) ter nakup spominske majice, večerja v enem izmed mnogih pubov, obisk knjigarne Waterstones ter seveda sprehod po Londonskih ulicah do postaje podzemne železnice, ki nas je popeljala nazaj proti hotelu. Stalno so nas spremljali rdeči londonski avtobusi, črni taksiji, kolesarji, značilne londonske rdeče govorilnice, … nešteto meni ljubih podrobnosti. Prvi vtis spada v kategorijo “No words needed”.
Četrtek, 24. januar 2019:
Na četrtkovo jutro je pogled skozi okno nudil angleški sončni vzhod. Po obilnem zajtrku (hvalabogu, da ni bil samo angleški zajtrk in da je bilo na razpolago še kaj drugega) smo se z avtobusom odpravili proti dvorani Excel, kjer je potekal letošnji sejem Bett. Na sejmu smo preživeli cel dan. Ker pa smo želele videti še kaj drugega kot sejemsko IKT ponudbo smo, tako kot mnogi drugi, na poti v hotel izstopile v središču Londona in si privoščile še en nočni sprehod po samem središču Londona. Tokrat smo se sprehodile mimo Carnaby street-a, obiskale trgovino z igračami Hamleys ter ob ogledu ponudbe obujale tudi spomine na našo mladost, obisk nekaterih drugih trgovin. Ob zaključku dneva smo se šle posladkat v trgovino M&M’s. Mmmmm, bilo je dobro. Seveda nismo pozabile na nakup za domov. 😉 Čakala nas je še samo pot do prve postaje podzemne železnice ter vožnja do hotela. Drugi vtis je kljub “rahli” utrujenosti še vedno enak tistemu od srede – “No words needed”.
Petek, 25. januar 2019:
Tokrat smo se morali vstati skoraj sredi noči saj smo se odpravljali na obisk in ogled šole, ki je bila na drugem koncu Londona. Tam smo seveda morali biti točni in do tja smo se morali prebiti skozi londonski jutranji zelo gost promet. Tokrat nas je na poti spremljal tudi značilen angleški dež, ki pa je do popoldneva ponehal in po obisku šole sta nas čakala še lep petkov londonski popoldan in večer. Tokrat sprehod po Trafalgar Square-u, kosilo v bližnjem pubu, Little Italy, srečale smo William-a Shakespear-ja in Charlie-ja Chaplin-a in končno zame trenutek dneva London Eye. Popoldan se je povešal proti večeru in v kabini londonskega očesa nam je ves razgled na London (parlament, reka Temza, Big Ben, Buckingamska palača, …) polepšal sončni zahod. Ob sprehodu nazaj še eden zadnjih pogledov na londonsko oko, ki se je kopalo v zahajočem soncu. Tokrat smo večer namenile obisku najstarejše veleblagovnice v Londonu – Harrods. Rečem lahko samo, da je bilo to doživetje za vse čute. Uffff. Ja, in je bil petek pri koncu.
Sobota, 26. januar 2019:
Nekateri iz naše skupine so bili že doma v Sloveniji, nas pa je pred sobotnim pozno popoldanskim odhodom domov čakal še en skoraj cel dan londonskih dogodivščin. Tokrat smo se odpravile do dela, ki se imenuje The City – vožnja do London Bridge-a, London Tower nas je spremljal na vsakem koraku, prav tako najvišja stavba Londona – The Shard. V City-ju pa sprehod mimo novih poslovnih stavb, restavracija Gordona Ramsaya je bila žal zaprta, St. Paul´s Cathedral, Millenium bridge, na drugi strani Temze Shakespear’s Theater in Tate Modern, HMS Belfast battleship,…. Počasi ampak res počasi smo prišle do Tower of London in Tower Bridga. Še nekaj skupnih posnetkov za spomin in skok do prve postaje podzemne železnice. Pred odhodom v hotel smo se zapeljale še do Covent Gardna, ki je bil čisto sobotno obarvan. Spet nekaj za vse čute in fotografiranje. Ure našega obiska so nam spolzele skozi prste in pred odhodom na letališče je preostalo še samo kosilo, ki smo si ga privoščile kar v hotelski restavraciji. Vožnja do letališča Luton je kar hitro minila. Po vseh opravljenih letalskih obveznostih smo še zadnje funte porabile v tamkajšnjih trgovinah in si privoščile še zadnjo angleško kavo. Sledil je le še polet proti Sloveniji.
Za zaključek: Čeprav je zapis narejen skoraj pol leta po obisku, občutki niso zbledeli. Obakrat je Anglija naredila name neprecenljiv vtis in željo po ponovnem obisku. Hvala vsem, ki ste bili z menoj na tej čudoviti pustolovščini.
“Tisoč milj dolgo potovanje se mora začeti z enim samim korakom.”
Kitajski filozof Laozi